Dominacija Srbije u vaterpolu – 23 zlata od 2005.

Kapiten vaterpolo reprezentacije Srbije Filip Filipović izabran je za najkorisnijeg igrača Evropskog prvenstva u Barceloni (EPA)

Vaterpolo reprezentacija Srbije osvajanjem četvrte uzastopne titule šampiona Evrope nastavila je impozantan niz zlatnih medalja na velikim takmičenjima i pokazala dominaciju u tom sportu.

Ogromna riznica trofeja kaže da su “delfini” čak 14 godina svakog ljeta bar jednom dolazili do zlata (Olimpijske igre, Svjetska i Evropska prvenstva, Svjetska liga, Svjetski kup) – a nekad i više puta, a sve je krenulo poslije Igara u Atini kada su bili srebrni.

Od tada, gledajući samo najsjajnija odličja, Srbija je došla do 23 zlatne medalje.

Niz je započet na Svjetskom prvenstvu u Montrealu i Svetskoj ligi u Beogradu (2005), a onda su se redali još SL u Atini, Svjetski kup u Budimpešti, Evropsko prvenstvo u Beogradu (2006), SL u Berlinu (2007), SL u Ðenovi (2008), SP u Rimu (2009), SK u Oradei, SL u Nišu (2010), SL u Firenci (2011), EP u Ajndhovenu (2012), SL u Čeljabinsku (2013), SK u Almatiju, SL u Dubaiju, EP u Budimpešti (2014), SP u Kazanju, SL u Bergamu (2015), EP u Beogradu, SL u Huidžou, Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru (2016), SL u Ruzi i sad na EP u Barceloni.

Fantastičan uspjeh, vjerovatno jedinstven u sportu ikada, posebno kada se pogleda da su vaterpolisti iz Srbije u tom periodu imali i “kikseve” osvanjem drugih medalja – ukupno još osam.

Ovaj niz govori i da se najbolji rezultati (i ranije bilo mnogo zlata) poklopili od osamostaljenja Srbije 2006. godine kada je i Crna Gora postala veliki rival.

Vrijedi napomenuti da je u jednom trenutku ekipa Dejana Savića bila šampion svih takmičenja kada je krug zatvoren na Olimpijskim igrama u Riju, a prvi poraz doživjela tek poslije pet godina, piše Tanjug.

Pobjeda nad Španijom

Vaterpolo reprezentacija Srbije pobijedila je u finalu Španiju poslije peteraca sa 12:10 (0:1, 3:3, 3:2, 1:1 – 5:3), u regularnom toku 7:7, i četvrti put uzastopno postala prvak Evrope na prvenstvu u Barceloni. U borbi za bronzu Hrvatska je savladala Italiju 10:8.

Kao i u finalu Svjetskog prvenstva 2009. godine u Rimu, Srbija je ponovo bolje izvodila peterce tako što je Miranda Fernandez pogodio stativu, a Miloš Ćuk dao odlučujući gol.

Prethodno su za “delfine” pogodili Filip Filipović, Andrija Prlainović, Milan Aleksić i Dušan Mandić, za veliki uspjeh i četvrto evropsko zlato u nizu, što je pošlo za rukom samo Mađarskoj prije 80 godina.

U regularnom dijelu, koji je završen 7:7, Prlainović je dao dva gola, a u strijelce su se upisali Nikola Jakšić, Aleksić, Stefan Mitrović, Mandić i Ćuk.

Kapiten vaterpolo reprezentacije Srbije Filip Filipović izabran je za najkorisnijeg igrača (MVP) Evropskog prvenstva u Barceloni.

“Penali se ne vežbaju, sa tim se rađaš, a ovi momci su rođeni pobednici. Hvala ljudima iz države što su nam omogućili najbolje uslove ovog leta, odužili smo se pre svega narodu, a onda i državi… Pokazali smo da naš vaterpolo ide napred”, rekao je kapiten Filip Filipović.

On je dodao da su mnogi sumnjali u ovakav uspjeh, ali da je ekipa Dejana Savića potvrdila da je vladar u vaterpolu.

“Ovo je najbolja potvrda srpskog vaterpola. Najlakši i najlepši zadatak je predvoditi ove momke, čestitam im”, poručio je Filipović.

Ponos i zadovoljstvo

Golman Branislav Mitrović kaže da je najvažnije da je drama pripala Srbiji protiv Španije.

“Nismo svesni šta smo uradili, posebno zbog šok utakmice. Zato je uspeh još veći, još jednom smo pokazali da kada je najteže igramo najbolje za narod i zemlju”.

I Stefan Mitrović nije krio veliko zadovoljstvo: “Penali su stresni, ako je neko zaslužio pobedu onda smo to mi. Nismo svesni da stvaramo istoriju, jednog dana bićemo. Ponosan sam što sam deo ove ekipe.”

Andrija Prlainović dodaje da je vjerovao u preokret i kada je Španija u finalu imala dva gola prednosti.

“Posebno je zadovoljstvo biti deo ovog tima, još jednom osetiti jedinstvo i uspeh. Verovali smo sve vreme u zlato. Peterci jesu lutrija, ali tu sreću treba zaslužiti. Čast mi je što uživamo”, zaključio je Prlainović.

Izvor: Agencije