Djetinjstvo Palestinaca u kućnom pritvoru

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu najavio je da želi strožije kazne za Palestince optužene da su bacali kamenje ili zapaljive bombe. Ta izjava uslijedila je nakon povećanih napetosti u okupiranom Istočnom Jerusalemu.

Kuća u kojoj živi 14-godišnji Yahya Deerbas u posljednje vrijeme može se nazvati i zatvorom, jer su izraelske snage bezbjednosti odredile kućni pritvor ovome dječaku. On je optužen da je bacao kamenje na protestima u okupiranom Istočnom Jerusalemu. Kaže kako mu se život preko noći promijenio.

“Idem na spavanje u 4:00 sata ujutro, budim se u 14:00 sati poslije podne. Doručkujem u 15:00, u 19:00 sati mi je ručak. Život mi se okrenuo naglavačke”, govori Deerbas.

Prošlo je mjesec dana, do suđenja je ostalo još pet mjeseci. Deerbas nema pravo ići u školu. Dok je ekipa Al Jazeere razgovarala s njim, majka mu je zaplakala. Pita se zašto je njen sin suočen s tako rigoroznom kaznom.

Isljeđivanje i šamaranje

“Nakon hapšenja, Yahya je odveden u pritvorsku jedinicu u Zapadnom Jerusalemu. Tu je proveo 15 dana prije nego što su ga prebacili u zatvor. Porodica nam je rekla da su ga ispitivali bez prisustva roditelja. Vezali su mu ruke lisicama. Za vrijeme isljeđivanja su ga šamarali. Ispitivali ga da li je bacao kamenje”,  iz Zapadnog Jerusalema javlja novinarka Al Jazeere Stefanie Dekker.

Izraelske vlasti nedavno su usvojile zakon prema kojem se za bacanje kamena može dobiti kazna od 10 godina zatvora. Nakon prošlosedmičnih nemira u Jerusalemu, premijer Netanyahu zatražio je usvajanje još strožih mjera.

“Ovakva situacija je neprihvatljiva. Planiramo vojnicima i policajcima dati neophodne mogućnosti da zauzmu značajno čvršći stav prema onima koji bacaju kamenje i zapaljive bombe. Također ćemo usvojiti izmjene zakona kad je riječ o pravilima borbe i minimalnim kaznama za one koji bacaju kamenje i zapaljive bombe”, kazao je.

Lea Cemel, izraelska pravnica i borac za ljudska prava, već decenijama brani Palestince.

Kamen kao oružje

“Pokušavaju naći neka brza rješenja da uvedu rigoroznije kazne i izvrše veći pritisak. Vjeruju da će se cijela situacija u Jerusalemu i na okupiranoj Zapadnoj obali na neki način smiriti. Da će Palestinci prihvatiti okupaciju i uskraćivanje prava”, ističe Cemel.

Za to vrijeme Deerbasovi prijatelji igraju vani nogomet, ali on im se ne može pridružiti. Pitali smo ga šta palestinskoj omladini simbolizira bacanje kamenja.

“Mi se nemamo s čim drugim boriti, zato su kamen proglasili oružjem”, odgovara.

Njegova majka kaže kako pokušava ostati čvrsta. Ipak, plaši se ishoda suđenja. Plaši se da bi njen sin, umjesto da vozi bicikl i igra lopte, mogao završiti u zatvoru.

Izvor: Al Jazeera