Chelsea i Benfica u finalu Lige Evrope

Pobjedama nad Baselom i Fenerbahceom, oba tima u finalu traže historijski uspjeh.

Benfica, Fenerbahce, Nogomet
Benfica je slavila pobjedu nad Fenerbahceom [Reuters]

Pomalo u sjeni sjajnih dvoboja u Ligi prvaka, u četvrtak navečer Benfica i Chelsea izborili su se za finale Lige Evrope, koje će se odigrati 15. maja na stadionu Arena u Amsterdamu.

Benfica je u sjajnom susretu na stadionu Luz pred 65.600 gledatelja pobijedila Fenerbahce 3:1, nadoknadovši gol zaostatka iz prve utakmice u Istanbulu.

Benfica je povela golom Nicolasa Gaitana u devetoj minuti, no u 23. minuti Fener je izjednačio nakon sumnjivo dosuđenog jedanaesterca.

Kazneni udarac je sigurno izveo Dirk Kuyt. Domaćin je u novo vodstvo stigao u 35. minuti golom Oscara Cardoza, a sjajni Paragvajac je svojim drugim golom u 67. minuti gurnuo Benficu u finale.

Portugalski sastav je izborio svoje deveto finale u nekom od evropskih kupova, a do sada je osvojio dva trofeja - dva Kupa prvaka (1961, 1962).

U finalu elitnog takmičenja 'Starog kontinenta', Benfica je poražena još pet puta (1963, 1965, 1968, 1988, 1990), te jednom u finalu Kupa UEFA (1983).

Dva gola u sedam minuta

Chelsea je na Stamford Bridgeu pred 41.800 gledatelja pobijedio Basel 3:1, potvrdivši pobjedu od 2:1 iz prve utakmice.

Nakon što je Chelsea bio bolji veći dio prvog poluvremena, Basel je poveo u sudijskoj nadoknadi, a strijelac je bio Mohamed Salah.

Ipak, domaćin je spriječio moguće iznenađenje, postigavši dva gola u prvih sedam minuta nastavka, a strijelci su bili Fernando Torres (50) i Moses (52).

U 59. minuti David Luiz je postigao i treći gol za Chelsea.

Londonski tim je prošle godine slavio u Ligi prvaka, a ove sezone ima priliku osvojiti i Ligu Evrope.

Bluesi bi time postali tek četvrti klub u historiji koji je osvojio sva tri evropska trofeja (Kup/Liga prvaka, Kup UEFA/Liga Evrope, Kup kupova).

To je do sada uspjelo Juventusu, Ajaxu i Bayernu.

Basel je već samim plasmanom u polufinale ostvario najvećih uspjeh u historiji kluba.

Teme:

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.