BiH i Hrvatska u baražu, kraj za Srbiju

Džeko je pogodio za vodstvo BiH nad Francuskom u Parizu (AFP)

Sreća nije bila naklonjena nogometnim reprezentacijama iz regije u posljednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo koje će naredne godine biti održano u Ukrajini i Poljskoj.

Bosna i Hercegovina nije uspjela nadigrati Francusku, Slovenija je pobijedila Srbiju i eliminirala je, dok je Grčka u svojoj grupi zauzela prvo mjesto, a Hrvatska drugo.

U prvom poluvremenu meča u Parizu oba tima su imala periode igre u kojima su dominirali. Prvih 15-20 minuta pripalo je gostima, da bi „Tricolori“ dominirali narednih desetak minuta.

Ipak, bh. tim je poveo je pogotkom Džeke u 40. minuti. No, to nije bilo dovoljno.

Sredinom drugog poluvremena Spahić je napravio prekršaj na ivici šesnaesterca, a sudija je svirao penal. Siguran sa bijele tačke bio je Nasri za 1:1 u 78. minuti, što je bio konačan rezultat.

Na Ljudskom vrtu u Mariboru Slovenija je došla u prednost preko Vršiča u posljednjoj minuti prvog dijela. Na početku drugog dijela domaćin je nastavio s dominacijom, dok su gosti imali dosta problema da naprave ozbiljniji napad.

Karta kroz baraž

Do kraja susreta Srbija nije uspjela preokrenuti i tako ostala bez plasmana u doigravanje.

Hrvatska reprezentacija je sa 2:0 savladala Latviju, golovima Eduarda i Mandžukića u drugom poluvremenu.

Ipak, selekcija Slavena Bilića nije uspjela doći do prvog mjesta, jer je Grčka nadigrala Gruziju i tako se plasirala direktno na EURO, dok će „Vatreni“ tražiti svoju kartu za EURO u baražu.

Direktan plasman na smotru najboljih nogometnih selekcija u Evropi izborili su pobjednici grupa – Njemačka, Rusija, Italija, Francuska, Holandija, Grčka, Engleska, Danska i Španija, Švedska, kao najbolja drugoplasirana reprezentacija, te domaćini Poljska i Ukrajina.

U dodatnim kvalifikacijama će igrati Turska, Irska, Estonija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Portugal i Češka. Žrijeb dodatnih kvalifikacija je 13. oktobra u Krakovu (Poljska), a termini susreta su 11. i 12, te 15. novembra. Izvlačenje će biti poludirigirano, na osnovu koeficijenata Evropske nogometne federacioje (UEFA). Nositelji u žrijebu baraža će biti Hrvatska, Irska, Portugal i Češka, koji će biti domaćini u revanš susretima, dok će se u drugom “šeširu” naći Turska, Estonija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.

Grupa A

Rezultati: Njemačka – Belgija 3:1 (Ozil 30, Schurrle 33, Gomez 48 – Fellaini 86), Kazahstan – Austrija 0:0, Turska – Azerbejdžan 1:0 (Yilmaz 60). Konačni poredak: Njemačka 30 bodova, Turska 17, Belgija 15, Austrija 12, Azerbajdžan 7, Kazahstan 4 boda.

Grupa B

Rezultati: Makedonija – Slovačka 1:1 (Noveski 79 – Piroška 54), Rusija – Andorra 6:0 (Dzagojev 5, 44, Ignjashevich 26, Pavlyuchenko 30, Glushchakov 59, Bilyaletdinov 78), Irska – Armenija 2:1 (Aleksanjan 42 autogol, Dunne 59 – Mkhitarjan 62). Poredak: Rusija 23 boda, Irska 21, Armenija 17, Slovačka 15, Makedonija 8, Andora bez bodova.

Grupa C

Rezultati: Italija – Sjeverna Irska 3:0 (Cassano 21, 54, McAuley 75), Slovenija – Srbija 1:0 (Vršič 45). Poredak: Italija 26 bodova, Estonija 16, Srbija 15, Slovenija 14, Sjeverna Irska 9, Farski Otoci 4 boda.

Grupa D

Rezultati: Francuska – Bosna i Hercegovina 1:1 (Nasri 78 penal – Džeko 40), Albanija – Rumunija 1:1 (Salihi 24 – Luchin 77). Poredak: Francuska 21 bod, Bosna i Hercegovina 20, Rumunija 14, Bjelorusija 13, Albanija 9, Luksemburg 4 boda.

Grupa E

Rezultati: Švedska – Holandija 3:2 (Kallstrom 14, Larsson 51 penal, Toivonen 53 – Huntelaar 22, Kuyt 49), Mađarska – Finska 0:0, Moldavija – San Marino 4:0 (Zmeu 30, Bacciocchi 62, Suvorov 66, Andronic 88). Poredak: Holandija 27 bodova, Švedska 24, Mađarska 19, Finska 10, Moldavija 9, San Marino bez bodova.

Grupa F

Rezultati: Hrvatska – Latvija 2:0 (Eduardo 67, Mandžukić 72), Gruzija – Grčka 1:2 (Targamadze 19 – Fotakis 81, Charisteas 86),Malta – Izrael 0:2 (Refaelov 11, Gershon 90+3). Poredak: Grčka 24 boda, Hrvatska 22, Izrael 16, Latvija 11, Gruzija 10, Malta 1 bod.

Grupa G

Rezultati: Bugarska – Vels 0:1 (Bale 44), Švicarska – Crna Gora 2:0 (Derdiyok 51, Lichtsteiner 65). Poredak: Engleska 18 bodova, Crna Gora 12, Švicarska 11, Vels 9, Bugarska 5 bodova.

Grupa H

Rezultati: Danska – Portugal 2:1 (Krohn-Dehli 13, Nicklas Bendtner 63 – Ronaldo 90), Norveška – Kipar 3:1 (Pedersen 25, Carew 34, Hogli 65 – Okkas 42). Poredak: Danska 19 bodova, Portugal 16, Norveška 16, Island 4, Kipar 2 boda.

Grupa I

Rezultati: Španija – Škotska 3:1 (David Silva 6, 44, Villa 54 – Goodwillie 66 penal), Litvanija – Češka 1:4 (Sernas 68 penal – Kadlec 2 penal, 85 Rezek 16, 45).Poredak: Španija 21 bod, Češka 13, Škotska 11, Litvanija 5, Lihtenštajn 4 boda.