Američki sud: Protivzakonit program praćenja kojeg je razotkrio Snowden

Edward Snowden, koji je prebjegao u Rusiju, još uvijek se suočava s američkim optužbama za špijunažu (EPA)

Sedam godina nakon što je američki zviždač Edward Snowden upozorio na masovni nadzor telefonskih zapisa Amerikanaca, žalbeni sud presudio je da je program bio protivzakonit i da šefovi američkih obavještajnih službi, koji su javno branili taj program, nisu govorili istinu. 

Žalbeni sud za deveti okrug naveo je u presudi u srijedu da je bespravna telefonska mreža, koja je tajno prikupila milione telefonskih zapisa Amerikanaca, kršila Zakon o nadzoru obavještajne službe i možda bila protivustavna, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

Snowden, koji je prebjegao u Rusiju nakon tog otkrića 2013. godine i još uvijek se suočava s američkim optužbama za špijunažu, objavio je na Twitteru da je presuda potvrda njegove odluke da izađe u javnost s dokazima o domaćoj operaciji prisluškivanja Nacionalne sigurnosne agencije (NSA).

“Nikad nisam mislio da ću poživjeti da vidim da naši sudovi osude aktivnosti NSA-e kao protivzakonite i u istoj presudi priznaju mi zasluge za njihovo razotkrivanje”, tvitao je Snowden.

Dokaz da je NSA tajno gradio ogromnu bazu podataka američkih telefonskih zapisa bio je prvo i vjerovatno najveće otkriće Snowdena, koje je Guardian objavio 2013. godine.

Sve do tog trenutka visoki obavještajni zvaničnici tvrdili su da NSA nikad nije svjesno prikupljao informacije o Amerikancima.

Presuda neće utjecati na osude saučesnika

Nakon što je program praćenja razotkriven, američki zvaničnici tvrdili su da je špijunaža odigrala ključnu ulogu u borbi protiv domaćeg ekstremizma, navodeći primjer četverice stanovnika San Diega, koji su optuženi za pružanje pomoći vjerskim fanaticima u Somaliji.

Američki zvaničnici inzistirali su da su Basaaly Saeed Moalin, Ahmed Nasir Taalil Mohamud, Mohamed Mohamud i Issa Doreh bili osuđeni 2013. godine zahvaljujući špijunaži NSA-e.

Žalbeni sud navodi da te tvrdnje “nisu u skladu sa sadržajem klasificiranog zapisa”.

Presuda neće utjecati na osude Moalina i saučesnika.

Sud je presudio da protivzakonit nazdor nije utjecao na dokaze koji su izneseni na suđenju.

Američka unija građanskih sloboda pozdravila je presudu žalbenog suda.

“Današnja presuda je pobjeda za naša prava na privatnost”, saopćio je ACLU i dodao “kako je jasno da se NSA-inim prikupljanjem telefonskih zapisa Amerikanaca kršio Ustav.” 

Izvor: Agencije