Amel Tuka: Presretan sam zbog prve medalje za BiH

Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka, nakon osvajanja trećeg mjesta i bronzane medalje u utrci na 800 metara na Svjetskom prvenstvu u Pekingu, izjavio je kako je ova pobjeda za njega ostvarenje sna, prenosi Anadolija.

“Osjećam se stvarno odlično i ovo je ostvarenje velikog sna za mene. Ovo je prva medalja za moju zemlju i za mene, veoma sam sretan i ponosan zbog svih ljudi u Bosni i Hercegovini”, kazao je Tuka.

Zahvalio se ljudima u Bosni i Hercegovini koji ga prate na svim takmičenjima te istakao je da je možda trebao prvih 300 metara utrke u finalu trčati bolje.

“Možda bi bilo bolje da sam držao tempo sve vrijeme utrke, ali to nije problem za mene, i ovom medaljom sam i više nego zadovoljan”, rekao je Tuka.

On je u utorak u finalnoj trci na 800 metara SP-a u Kini osvojio treće mjesto s vremenom 1:46.30.

Prvo mjesto je osvojio David Lekuta Rudisha iz Kenije s vremenom 1:45.84, a drugi je bio Poljak Adam Kszczot s vremenom 1:46:08.

Senad Tuka: Ostvario je svoj san

Kakanjac je imao odličan nastup u polufinalu te je istrčao s najboljim vremenom (1:44.84) od svih takmičara u polufinalnim utrkama, ali i na cijelom SP-u.

U Peking je došao s najboljim vremenom sezone, a u utorak se s osvojenom bronzom upisao u historiju bosanskohercegovačke atletike.

Senad Tuka, otac Amela Tuke, izjavio je za Anadoliju da je bio predivan osjećaj gledati sina kako osvaja bronzanu medalju.

“Stvarno je bio predivan osjećaj. Ne mogu vam opisati kako se osjećam. Nikada nisam bio sretniji, još sam pod utiskom. Utrku smo gledali zajedno – ja, supruga, brat, njegova djeca. Svi smo se veselili nakon utrke, a bilo je i suza radosnica”, rekao je otac bh. atletičara.

Istakao je kako mu je najviše drago što se trud i naporan rad njegovog sina na kraju isplatio.

“On je sanjao da se takmiči na najvećim takmičenjima u svijetu. To mu se i ostvarilo. Sve mu se na kraju isplatilo. Sve se desilo onako kako je on želio. Drago nam je zbog njega da je uspio da ostvari san. To je bio njegov cilj, medalja, i to je ostvario”, kazao je Senad Tuka.

Rekao je kako je vrlo ponosan što se Amel u Bosnu i Hercegovinu vraća s medaljom i što je obradovao na milione Bosanaca i Hercegovaca i drugih ljudi koji ga prate.

“Vidio sam njegov osmijeh nakon utrke i znam sigurno da je presretan i zadovoljan. To mi je najvažnije. Mi, kao roditelji, ponosni smo i sretni što imamo sina koji je među najboljim atletičarima u svijetu. Drago nam je da je osvojio medalju za Bosnu i Hercegovinu”, istakao je Senad Tuka.

Slavlje u Kaknju

Blizu 1.000 navijača okupilo se u utorak u Sportskoj dvorani u Kaknju kako bi prisustvovali javnom gledanju finalne utrke na 800 metara u Pekingu, u kojoj je Amel Tuka osvojio bronzanu medalju, javlja Anadolija.

Već od 13:30 sati u dvorani se tražilo mjesto više, a oko 1.000 navijača je, uz transparente, aplauze i povike, bodrilo Tuku do samog finiša.

Prvobitno je bilo planirano da se zajedničko praćenje finala organizira na otvorenom, međutim, zbog promjenjivih vremenskih uslova, konačno rješenje bila je Sportska dvorana.

Amel Tuka je rođen 9. januar 1991. godine u Kaknju.

Nastupa za Atletski klub Zenica, a trener mu je Gianni Ghidini.

Njegov lični rekord na 800 metara je 1:42.51, a na 400 metara 47.19.

Specijalnost su mu utrke na 800 metara (primarna disciplina) i 400 metara; u obje discipline drži rekord Bosne i Hercegovine.

Počeo kao srednjoškolac

Atletikom se počeo baviti 2008. godine, kada je kao učenik trećeg razreda srednje škole iz Kaknja učestvovao na Malim olimpijskim igrama u Zenici i pobijedio u utrci na 400 metara.

Trener AK Zenica Halid Sedić pozvao ga je na razgovor, nakon kojeg je Tuka postao član tog kluba.

Budući da je živio u Kaknju, morao je svakodnevno dolaziti na treninge u Zenicu.

Samo nekoliko mjeseci kasnije zabilježio je prvi uspjeh: pobijedio je na 400 i 800 metara na juniorskom prvenstvu Bosne i Hercegovine.
Slijedio je ulazak u reprezentaciju i učešće na Balkanskom juniorskom prvenstvu u Grčkoj, gdje je bio treći.

Nakon ovog uspjeha proglašen je atletskim otkrićem godine u Bosne i Hercegovine.

Od 2010. godine stalni je član seniorske reprezentacije na takmičenju Treće lige Evropskog ekipnog prvenstva i na svim takmičenjima bio je na pobjedničkom postolju.

U junu 2013. godine pobijedio je na takmičenju Treće lige Evropskog ekipnog prvenstva s rezultatom 1:51,11.

Mjesec kasnije, na Evropskom prvenstvu U-23, osvojio je 3. mjesto na 800 metara i postavio nacionalni rekord – 1:46,29.

Trijumf u Monaku

U 2014. godini osvaja brozanu medalju na Balkanskom prvenstvu u Pitestiju (1:50,67), da bi na svom drugom nastupu na Evropskom prvenstvu u seniorskoj konkurenciji u Zurichu bio šesti, s novim nacionalnim rekordom – 1:46,12.

U 2015. godini osvaja zlatnu medalju na Balkanskom dvoranskom prvenstvu u Istanbulu (1:48,86).

Prvog jula je na mitingu u Velenju postavio novi nacionalni rekord, pobijedivši rezultatom 1:44,19.

Rekord je popravio već nakon 10 dana, pobijedivši i u Madridu s vremenom 1:43:84.

Šest dana kasnije, u svom prvom nastupu na nekom od mitinga Dijamantne lige u karijeri, ponovo je popravio lični i nacionalni rekord, pobijedivši u Monaku s vremenom 1:42.51.

To je trenutno najbolje vrijeme sezone, 32. rezultat svih vremena u svijetu i četvrti u Evropi.