Kontekst

Kontekst: Regionalna saradnja civilne zaštite

Neophodni su sistemska organizacija, jasno utvrđene procedure, prevencija rizika i saradnja država.

Požari haraju Australijom i poprimili su razmjere kataklizme. Odnose ljudske živote, masovno stradaju životinjske i biljne vrste, a šteta tek treba biti procijenjena.

Prirodne katastrofe i klimatske promjene globalni su problem. Regija Balkana i jugoistočne Evrope područje je s visokim rizikom. Nedavni zemljotresi u Albaniji osjetili su se u cijeloj regiji. Sve zemlje Balkana ponudile su pomoć u ljudstvu i spasilačkim timovima, neke od njih na osnovu sporazuma o primanju i pružanju pomoći. Tokom proteklih godina zemlje regije bile su pogođene poplavama i razornim požarima. Poplave su 2014. nanijele štetu višu od tri milijarde eura. Indirektna, u vidu zagađenosti zemljišta i pitke vode te pojave zaraznih bolesti čak je udvostručena.

Solidarnost u regiji u ovakvim situacijama je neupitna, ali ne i dovoljna. Neophodni su sistemska organizacija, jasno utvrđene procedure, prevencija rizika i saradnja država.

Smatra se da jedan uloženi euro u prevenciju poplava “uštedi” sedam eura zbog štete koja bi nastala. Regionalna saradnja civilne zaštite tema je današnje emisije:

Razgovarali smo s našim gostima:

– u Zagrebu Damir Trut, direktor Civilne zaštite Hrvatske,

– u Skoplju Adnan Džaferoski, direktor Direkcije za zaštitu i spašavanje Sjeverne Makedonije, i

– u Sarajevu Adna Šetka, predsjednica Naučnog odbora Asocijacije za upravljanje rizicima u BiH.

 

Emisiju vodila Irena Kuldija.