Kontekst: Kolumnisti

Može li kolumnista da utječe na javno mnijenje svojim tekstovima i na koji način? Koliko je sredina u kojoj pišu “zahvalna” za takvu, uglavnom satirističnu formu? Da li je kolumna i “opasna” forma ukoliko je autor zloupotrebljava za promociju predrasuda, stereotipa, mržnje? Kolumne – svi ih čitaju – političari, da provjere jesu li se u […]

Može li kolumnista da utječe na javno mnijenje svojim tekstovima i na koji način? Koliko je sredina u kojoj pišu “zahvalna” za takvu, uglavnom satirističnu formu? Da li je kolumna i “opasna” forma ukoliko je autor zloupotrebljava za promociju predrasuda, stereotipa, mržnje?

Kolumne – svi ih čitaju – političari, da provjere jesu li se u njima i oni našli, novinari – da pronađu neki novi ugao na koji mogu razmišljati o aktuelnim dnevnopolitičkim događajima, obični čitaoci – iz navike, naklonosti prema autoru ili želje da kroz humor i satiru lakše prevaziđu svakodnevne probleme sa kojima se i oni sami susreću.

Koliko kolumne odražavaju stanje društava u kojima se pišu i koliko je ona kao forma opasna, ukoliko više naginje tzv. tabloidnom novinarstvu, za Al Jazeere govore: 

u Sarajevu kolumnista portala Radio Sarajevo, Ahmed Burić,
u Beogradu kolumnista “Danas”-a Dragoljub Petrović,
u Zagrebu novinar Denis Kuljiš.

Kontekst vodi: Adnan Rondić.