Kontekst: Kako se boriti s posljedicama promjene klime

Posljednji izvještaj Ujedinjenih naroda o promjenama klime najoštriji je do sada. Hoće li, kako oni tvrde, posljedice globalnog zagrijavanja biti nepovratne? Postoji li mogućnost da sat okrenemo unazad ili se moramo prilagoditi i biti spremni na promjene?  U izvještaju UN-a stoji kako se klima iz godine u godinu pogoršava, a u budućnosti će glavna prijetnja […]

Posljednji izvještaj Ujedinjenih naroda o promjenama klime najoštriji je do sada. Hoće li, kako oni tvrde, posljedice globalnog zagrijavanja biti nepovratne? Postoji li mogućnost da sat okrenemo unazad ili se moramo prilagoditi i biti spremni na promjene? 

U izvještaju UN-a stoji kako se klima iz godine u godinu pogoršava, a u budućnosti će glavna prijetnja biti poplave, nagla zatopljenja i veliki šumski požari. Stručnjaci upozoravaju da su ljudi većinom i dalje nespremni da se nose s rizicima takvih promjena, te pozivaju na ozbiljan pristup rješavanju problema.

O klimatskim promjenama razgovaramo sa našim gostima: U Zagrebu je ekološki ekonomista, predavač održivog razvoja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, te voditelj Centra za istraživanje tržišta – GfK Hrvatska, Igor Matutinović, u Sarajevu – penzionirani profesor Mašinskog fakulteta, predsjednik naučno-stručnog odbora Centra za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj, dr. Aleksandar Knežević i u Beogradu – konsultantica za meteorologiju, klimatske promjene, međunarodne standarde i propise iz oblasti meteorologije, u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Srbije Danica Spasova.

Voditeljica je Dalija Hasanbegović.