Kontekst: (I)legalna trgovina oružjem u svijetu

Od 2012. godine osam centralnoevropskih i istočnoevropskih zemalja odobrilo je isporuke oružja i municije u vrijednosti od najmanje milijardu i 200 miliona eura za četiri ključna opskrbljivača naoružanih grupa u Siriji i Jemenu, navodi se u najnovijem izvještaju Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP). Sa 302 miliona eura […]

Od 2012. godine osam centralnoevropskih i istočnoevropskih zemalja odobrilo je isporuke oružja i municije u vrijednosti od najmanje milijardu i 200 miliona eura za četiri ključna opskrbljivača naoružanih grupa u Siriji i Jemenu, navodi se u najnovijem izvještaju Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP).

Sa 302 miliona eura zarade Hrvatska je prva na listi. Slijede Češka sa 240 i Srbija sa 194 miliona. Na sedmom mjestu je Bosna i Hercegovina, koja je izvezla oružja u vrijednosti od 72 miliona eura, navode u izvještaju.

 

Kako otkrivaju BIRN i OCCRP, oružje je preko posrednika stizalo na sirijsko ratište. Kuda vode kanali ilegalne trgovine oružjem zaraćenim područjima Srednjeg i Bliskog Istoka? Ko i kako kontroliše prodaju oružja i municije zaostalih nakon ratova ‘90-ih na Balkanu? Ko su najveći kupci, a ko izvoznici oružja u regiji za Kontekst govore Lawrence Marzouk, autor izvještaja Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije, Sifet Podžić, predsjedavajući zajedničke Komisije za odbranu i sigurnost u Parlamentu BiH, nekadašnji načelnik Zajedničkog štaba OS BiH i Igor Tabak, vojni analitičar.

 

Emisiju vodi Saša Delić.