Alhemija Balkana

Alhemija/Alkemija Balkana: Makedonija – 2. epizoda

Drugu emisiju ciklusa Alhemije Balkana o Makedoniji počinjemo snimcima Skoplja, čiji je centar krcat spomenicima, od antike i Aleksandra Makedonskog, preko srednjeg vijeka, do savremenih motiva. Od početka traje rasprava u makedonskoj javnosti jesu li ti spomenici potrebni kao svjedočanstvo milenijske historije ili je to preskupa demonstracija moći, bez umjetničke vrijednosti, na nivou kiča.   […]

Drugu emisiju ciklusa Alhemije Balkana o Makedoniji počinjemo snimcima Skoplja, čiji je centar krcat spomenicima, od antike i Aleksandra Makedonskog, preko srednjeg vijeka, do savremenih motiva. Od početka traje rasprava u makedonskoj javnosti jesu li ti spomenici potrebni kao svjedočanstvo milenijske historije ili je to preskupa demonstracija moći, bez umjetničke vrijednosti, na nivou kiča.

 

Dekan Ekonomskog fakulteta u Tetovu Abdymenaf Bexheti smatra da su Albanci ekonomski neravnopravni u toj zemlji jer imaju više rođaka u svijetu čije se novčane doznake troše u Makedoniji.Ali, uviđa da su nakon Ohridskog sporazuma 2001. trendovi promijenjeni.

 

U romskoj općini Šutka, za koju njeni stanovnici (ne)tačno misle da je jedina u svijetu, ima velebnih kuća, pravih palača. Njihovi vlasnici su uvjereni da bi i drugi Romi mogli biti bogati samo kada bi vrijedno radili.

 

U Strumici smo posjetili nekada slavnu tvornicu mastike „Grozd“ koja je proizvodila 3-4 miliona flaša prije raspada Jugoslavije, a danas je spala na 200-250.000, petnaest puta manje.Vlasnik je Vase Mitev,  koji vidi problem u nestanku jugoslavenskog i sovjetskog tržišta. Preuredio je poslovanje, podigao kvalitet, a krug tvornice izgleda kao švicarski vrt.

 

I još smo razgovarali i poslušali kako pjeva Naum Petreski, koji propagira tradicionalan način života – „besmisleno je cijeloga života raditi i štedjeti. Život je i da se potroši. Onda ti se uvijek vrati“.