Alhemija Balkana

Alhemija/Alkemija Balkana: Kosovo – 5. epizoda

Kosovo je građanska država, iako je u njoj gotovo 90% Albanaca ona po Ustavu nije država albanskog naroda nego njenih građana.

Petu emisiju serijala Alhemija Balkana Kosovo, počinjemo reportažom iz dva, nekada većinski hrvatska mjesta – Janjeva i Letnice. Dvije velike katoličke crkve potvrđuju da je nekada tu bilo hiljade vjernika. U Janjevu, navodno, više od 5000, a u Letnici više od 500. Danas ih je u Janjevu jedva 200, a u Letnici, rekoše nam, 32. Riječ je, uglavnom, o starijoj populaciji koja živi od 70 eura penzije, nemaju ni za prijevoz do ljekara, veoma su tužni, ponekad i ogorčeni. Svećenik im je Marjan Lorenci, Albanac školovan u Hrvatskoj koji drži mise na hrvatskom i albanskom jeziku jer se u Letnicu i Janjevo doselilo mnogo Albanaca katolika.

Iz te dešperacije, prelazimo u moderne četvrti Prištine, posjećujemo Centar za inovacije koji podržava rađanje novih stratupova, a zahvaljujući njima i njihovoj pomoći, više od 2000 mladih ljudi radi na dobrim, savremenim poslovima.

Kosovo je građanska država, iako je u njoj gotovo 90% Albanaca ona po Ustavu nije država albanskog naroda nego njenih građana. Kako to komentariše predsjednik Hashim Thaçi? I kakvi su njegovi stavovi o zajednici srpskih općina na Kosovu. Predstavnik stranke „Samoopredjeljenje“ Fisnik Ismaili vidi opasnost u onome što naziva „bosnifikacijom Kosova“. Predstavnik srpskog naroda, potpredsjednik Vlade kosova Branimir Stojanović, smatra to jedinim rješenjem za opstanak Srba, pa smo ovoj vrućoj i važnoj temi posvetili dobar dio emisije.