Horor Gaze bez filtera u američkim domovima

Mediji u SAD-u počeli izvještavati o bezizlaznoj situaciji u kojoj se nalaze Palestinci (AP)

Piše: Patty Culhane

Ponekad se pitam na koliko kompanija je utjecalo otkriće interneta. Razmislite, kada smo tek počeli tipkati www, mislite li da je ijedna putnička agencija rekla: ”Ovo će ozbiljno ugroziti moje poslovanje?” Je li iko mogao zamisliti utjecaj koji će na tradicionalni biznis imati prodavnica poput Amazona?

Ko je stvarno mislio da će jednog dana postojati virtualna prodavnica gdje mogu kupiti kostim za svoju mačku, deterdžent za veš i deku sa rukavima. Mijenja se i nešto drugo što zaista nisam očekivala – narativ izraelsko-palestinskog sukoba u Americi.

Specijal: Napadi na Gazu

Prvi put sam vidjela kako vodeći mediji zapravo posvećuju značajnu količinu vremena opisujući ne samo trenutne borbe nego i uvjete u kojim žive stanovnici Gaze.

Ne kažem da je izvještavanje bilo pošteno ili čak da je imalo bilo uravnoteženo. Zapravo, u gotovo svim slučajevima vijesti su počinjale snimcima raketa ispaljenih iz Gaze ili gubicima koje je Izrael pretrpio. Bilo da novinari to rade namjerno ili ne, oni se itekako pokušavaju držati izraelske strane.

Gaza na naslovnicama

Izraelskim zvaničnicima rijetko postavljaju teška pitanja. Dakle, šta je drugačije? Sve. Ovi izvještaji, možda, govore o udaru na Izrael, ali se onda izvještavanje preokrene i Gaza bude prikazana.

Pričaju o tome kako Palestinci nemaju izlaza, nemaju se gdje sakriti. Oni govore o njihovom svakodnevnom životu i diskriminaciji sa kojom se suočavaju. Neki sada čak i govore o „opsadi“ ili „blokadi“.

Skoro svaki dan glavne novine na naslovnim stranama objavljuju  fotografije koje jasno prikazuju užas koji je u Gazi sada život. Ja sam uvjerena da je jedini razlog za promjenu internet i društvene mreže.

Američki mediji se više ne mogu pretvarati da postoji jedna strana priče, jer ljudi mogu saznati sami za sebe, a onda će ih prozvati na društvenim mrežama zbog očite pristranosti. Nakon što je dopisnik koji je izvještavao iz Gaze nedavno privremeno povučen, napad na društvenim mrežama je značio da ga moraju vratiti. Definitivno je došlo do preokreta.

Nisam sama u ovoj spoznaji. Konzervativni kolumnista Ron Fournier je nedavno napisao kolumnu pod naslovom „Zašto bi Benjamin Netanyahu trebao biti veoma zabrinut.“

Fournier je pisao o nedavnom intervjuu izraelskog premijera sa voditeljem Fox Newsa Chrisom Wallaceom:   

„Svaki narod ima priču. Izraelska je da Arapi već dugo ne žele pregovarati sa jevrejskom državom i da je teroristi među Palestincima žele uništiti.

Već desetljećima, tri značajna faktora su pomogla da ovo postane dominantni bliskoistočni narativ. Prvo, tačan je, barem kada se odnosi na opasnu manjinu Palestinaca.

Drugo, utjecajna elita koja uključuje novinare i političare sa Zapada prigrlila je i pojačala izraelske argumente. Konačno, javno mnijenje na Zapadu, a posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, snažno je podržavalo Izrael.

Prvi faktor se i dalje drži. Sjedinjene Američke Države ne bi oklijevale da žestoko odgovore na napade poput onih Hamasovih. Nijedna zemlja ne bi. Izrael ima potpuno pravo da se brani, a Netanyahu je imao čvrsto uporište dok je opisivao Wallaceu motive i taktike Hamasa.

Opasnost leži u posljednja dva faktora: u činjenici da je Izrael nekada gotovo kontrolisao svijest elite javnog mnijenja. Izrael mora naučiti da djeluje u svijetu demokratizovanih medija, gdje tweetovi i postovi i slike žrtava iz Gaze trenutno i bez filtera dopiru do globalne zajednice.“

Ukratko, društvene mreže su uklonile filter.

Fournier, također, naglašava kako ankete pokazuju da se američko javno mnijenje mijenja. Vidi se rastuća podrška i suosjećanje za Palestince među mladim ljudima i liberalima. To je razlog zašto sada vidimo snažna upozorenja nekih od najvećih Netanyahuovih pristalica u američkim medijima. Oni mu šalju poruku da bi ga pobjeda u ovoj bici u konačnici mogla koštati rata, ako mu treba SAD da ga dobije.

Neki od najvećih pristalica izraelske vlade su toliko zabrinuti da su napravili neobičan korak.

Jedan bivši zvaničnik Bushove administracije je nedavno na Twitteru tvrdio da su slike iz Gaze falsifikovane. Ubrzo je bio prozvan na platformi za mikroblogove te se morao izviniti. To je uradio tako što je objasnio kako neprijatelji Izraela često falsifikuju slike.

Glas slavnih

U Americi vlada kultura slavnih i prvi put su slavne osobe počele tweetati poruke podrške stanovnicima Gaze. Mnogi su ih brzo pokušali izbrisati, ali neki nisu. To je samo po sebi novo – bi li slavna osoba prije Twittera našla vremena da uradi intervju kako bi izrazila svoj stav? Bi li novine i televizijske mreže to objavile? Odgovore na ta pitanja ne treba više tražiti, jer slavne osobe sada mogu pokazati svoju podršku u sekundi, hashtagom.

Ne kažem da će išta od ovoga promijeniti kalkulacije u Tel Avivu. Prilično sam sigurna da Netanyahu nije uopšte zabrinut šta Madonna ili dječak iz grupe One Direction misli o njegovoj kampanji.

Prema anketama, izraelsko stanovništvo većinom podržava ovu kampanju, a političari uvijek prvo gledaju na unutrašnju politiku. To se, također, odnosi na američke političare.

Ogromna većina članova Kongresa neće javno da kaže nijednu riječ protiv Izraela, zbog brojnih razloga. Nisu pod pritiskom glasačkog tijela da učine drugačije, barem ne za sada.

U prošlosti smo vidjeli strahote napada na Gazu, ali ne ovakve. Izraelska vlada se, možda, kladi da ovo neće ništa promijeniti; stanovnici Amerike će zaboraviti i usredotočiti se na sljedeću slavnu osobu koja se napije, koja uznemirava javni red i koja se razvela.

To je bilo jednostavno uraditi kada su vodeći mediji upravljali narativom. Ali sada više nije. Američki narod može zaboraviti ono što je vidio, ali postoji veoma realna mogućnost da ovaj put neće.

Izvor: Al Jazeera